O nás

We are a modern Czech company specializing in marketing and consulting services related to sport and mainly golf. INGOLF offices are located in Prague, Czech Republic and Bratislava, Slovakia. INGOLF is the Official Agent of International Sports Management company (established and owned by Chubby Chandler), one of the most important and visible sports management companies in the world. We are your ideal partners - thanks to complexity of our service – in anything from brand development, to B2B relationship management, to design of media campaigns, to most modern disciplines of customer relationship management.

Even though our most typical platform is sports marketing and event management, in recent years we are not limited to sports projects only. In the golf industry INGOLF provides complex consulting and marketing services to corporate and individual clients, golf resorts and other sporting as well as non sporting subjects.

Our Mission

Our approach puts emphasis on balanced combination of strategic, business and relationship building goals with possibilities offered by golf or sports in general. We build on our long term knowledge of environments, managerial creativity and rich experience in design, building and management of business relationships.

 *****

Jsme moderní a česká společnost zabývající se marketingem a poradenstvím. Pod názvem INGOLF Slovakia poskytujeme služby rovněž na slovenském trhu. INGOLF ve střední a východní Evropě oficiálně zastupuje společnost International Sports Management (ISM), jednu z nejvýznamnějších firem na světě v oblasti sportovního a především golfového marketingu. Jsme úspěšní v poskytování široké škály služeb, které podporují vše od podpory značky až po vztah se zákazníkem či obchodním partnerem. Tedy od brand managementu přes design mediálních kampaní až po nejmodernější formy client relationship managementu.

Naším výchozím prostředím je sportovní marketing a event management. Tato původní specializace nám ovšem nebrání věnovat se i projektům nad rámec sportu. V golfovém prostředí se naše společnost zabývá poskytováním komplexních poradenských a marketingových služeb pro soukromé i korporátní klienty, golfové areály a další golfové, sportovní či jiné subjekty.

 

Naše poslání

Základem našeho pojetí je vyvážené propojení strategických obchodních či společenských cílů s možnostmi golfu či obecně sportu. Náš přístup se opírá o dlouholetou znalost prostředí a manažerskou kreativitu, využívající bohaté zkušenosti z řízení marketingových vztahů.